Керівництво по догляду за стоматологічними наконечниками
Сучасні медичні стоматологічні наконечники є технічно складним приладом, що вимагає дбайливого відношення і відходу. У цьому посібнику описані основні процедури догляду та профілактики стоматологічних турбінних і механічних наконечників. Виконання даних рекомендацій дозволить Вам економити кошти і час на їх ремонті. Даний посібник є загальним для всіх виробників. Для отримання більш детальної інформації звертайтеся до документації виробника обладнання.
Догляд за турбінним наконечником.
Масло
Практично всі сучасні турбінні наконечники змащуються аерозольним маслом. Винятком є тільки продукція фірми Bien Air, у якій мастило здійснюється густий мастильної пастою з дозуючого тюбика. Хоча кожен виробник рекомендує використовувати тільки свою мастило, за великим рахунком, вони дуже схожі і при заміні мастила W&H на мастило Sirona або KaVo, Ви різниці не відчуєте. Однак є кілька аспектів, на яких варто зупинитися докладніше.
- Змащуючи турбінний наконечник, завжди вибирайте мастило, призначену саме для турбінного наконечника. Як приклад наведу мастило Morita. Вона призначена для ендодонтичних наконечників, що працюють на швидкості до 1000 обертів, і має високий ступінь в'язкості, хоча і випускається у вигляді спрею. Роторна група турбінного наконечника обертається на швидкості 350 000-450 000 оборотів і густе мастило в підшипниках буде її гальмувати. Винятком є Bien Air.
- Деякі виробники випускають окремо мастильний і очищаючий спреї. Будьте уважні. Очищуючий спрей представляє, по суті, розчинник, покликаний очистити наконечник від олії з брудом перед наступною мастилом. Його застосування без подальшої мастила є неприпустимим. Хоча застосовувати змащення без очистки.
- Купуючи масло невідомого виробника - перевірте його. Розітріть краплю олії, передбачуваного для покупки, між великим і вказівним пальцями. Після 30 секунд активного розтирання на пальцях повинна залишитися (на дотик) масляна слизько-жирна плівка. Якщо її немає або вона практично не відчувається, від такого масла краще відмовитися. У ньому занадто багато розчинника і мало масла. Використання такого складу призведе до прискореного зносу підшипників.
Періодичність змащування
Періодичність змащування вибирається, виходячи з умов роботи, але не рідше одного разу на день при щоденній експлуатації. Якщо навантаження висока (позмінна робота, великий обсяг робіт), змащувати рекомендується в 2-3 рази частіше. При використанні турбіни для обточування коронок, вкладок, зуботехнічних роботах мастило необхідно проводити максимально часто. Пам'ятайте, що хоча виробники і застосовують різноманітні системи захисту від попадання пилу і бруду всередину наконечника, вони не гарантують стовідсоткового захисту.
Що і як змащувати
Розрізняють два види турбінних наконечників. За способом кріплення, вони поділяються на жорстко закріплені на шлангу і мають швидкознімне з'єднання, яке закріплене на шлангу, а наконечник у свою чергу, одягається на це швидкознімне з'єднання.
- Жорстко закріплені на шлангу наконечники мають з боку кріплення, по центру два великих отвори. Одне більше, інша - менше. Мастило здійснюється в меншу отвір. Для змащення необхідно мати перехідник конусної форми, що кріпиться на балон з маслом. Перехідник потрібен для ущільнення при змащенні. Вийміть бор. Щільно надівши перехідник на балон зі змазкою, вставте конус перехідника в отвір наконечника і натисніть кнопку на балоні. Нанести масло протягом 3 секунд. Масло повинне виходити з отвору для бору і навколо нього. В залежності від конструкції наконечника можливий вихід олії з боку кнопки або отвору для ключа. Якщо виходить з наконечника при змащенні масло має темний колір і/або містить домішки у вигляді іржі, шматків бруду і т. д., продовжуйте подавати масло до тих пір, поки виходить масло не стане світлою. В особливо запущених випадках має сенс змастити наконечник один раз, потім поставити його на установку і дати йому обертатися деякий час, після чого повторити мастило, можливо, кілька разів до досягнення задовільних результатів. Якщо бруду так багато, що роторна група не обертається, то вставте бор і обертайте його руками, періодично змащуючи до тих пір, поки він не почне обертатися самостійно, потім проробіть вищеописані процедури.
- Наконечники під швидкознімне з'єднання змащуються через перехідник, призначений саме для цього з'єднання.Перехідники не взаємозамінні. Не можна використовувати перехідник для іншого з'єднання. Мастило буде потрапляти не за призначенням. Найбільш поширена проблема після такої неправильної мастила - це відсутність спрею (води, повітря, іноді і того і іншого) через пробки, утвореної маслом, що потрапили в ці канали. У кращому випадку Ви зможете видалити його за допомогою спирту. У гіршому потрібно розбір наконечника. В крайньому випадку, при відсутності перехідника можна зняти зі шланга саме швидкознімне з'єднання і, вставивши його в наконечник, змастити його за принципом, описаним вище для наконечників з жорстким кріпленням. Проте користуватися таким способом постійно не рекомендується через його невисоку ефективність.
- Мастило затиску (цангового, фрикційного, під ключ).Мастило здійснюється в отвір для установки бору, через перехідник для наконечників з жорстким кріпленням або без нього, просто щільно притиснувши балон зі змазкою до отвору. Це потрібно в більшій мірі для наконечників з цанговим затиском для очищення його механізму, так як при змащенні, описаної вище, в силу конструкції максимальна кількість мастила надходить в підшипники роторної групи. Вона йде по ходу робочого повітря і практично не потрапляє в затиск. Для затискачів іншого типу це не дуже актуально. Періодичність змащування затиску зазвичай встановлюється такий же, як і мастило наконечника.
На малюнку 1 представлені перехідники для змащування турбін мають швидкознімне з'єднання.
- Перехідник для змащення механічних кутових наконечників всіх виробників. Виняток становить серія Classic фірми Sirona.
- Перехідник для змащування турбінних наконечників не мають такого з'єднання. І для окремої мастила цангового затиску.
- Перехідник для змащування турбін W&H з швидкознімним з'єднанням Roto Quick.
- Перехідник для змащування турбін KaVo з швидкознімним з'єднанням Multiflex.
- Перехідник для змащування турбін A-Dec з швидкознімним з'єднанням LW.
- Перехідник для змащування турбін Midwest з швидкознімним з'єднанням.
- Перехідник для змащування турбін Bien Air з швидкознімним з'єднанням Unifix.
- Перехідник для змащування турбін NSK з швидкознімним з'єднанням Mach.
- Перехідник для змащування турбін NSK з швидкознімним з'єднанням QD-J.
- Перехідник для змащування турбін Sirona з швидкознімним з'єднанням .
- Перехідник для змащування турбін Star Dental з швидкознімним з'єднанням HiFlo.
Після всього сказаного хочеться нагадати, що стоматологічний турбінний наконечник не призначений для важкого і постійного пиляння. Для цього існують підвищують кутові наконечники зі швидкістю обертання до 200 000 обертів. Вони спеціально створені для заміни турбінним наконечникам при необхідності виконання великого обсягу робіт турбінними борами.
Догляд за механічним наконечником.
Догляд за механічним наконечником мало чим відрізняється від догляду за турбінним, хоча в певному сенсі він простіше.
- Немає обмежень по густоті олії. Потужності мотора завжди вистачить для того, щоб прокрутити наконечник, а підшипники більше за розміром і менш схильні до засмічення. Швидкість обертання знову-таки нижче. Обмеження за якістю олії і застосування очищаючого спрею, звичайно, залишаються.
- Періодичність змащування зазвичай така ж, як і у турбінних наконечників, однак при великому обсязі робіт їх можна змащувати рідше. Це не так критично.
- Мастило затиску потрібно тільки для підвищує наконечника.
- Перехідник для змащування універсальний для всіх наконечників. Виняток становить Siemens/Sirona. У них існує варіант наконечників під інший перехідник.
Загальні для турбінних і механічних наконечників пункти.
Вибір бору
Калібратор борів - це блок з 4-ма отворами, два отвори - під бори 1,6 мм і ще два - під бори 2,35 мм. В одне з двох отворів бор не повинен вставлятися, в інше повинен вставлятися, але не бовтатися. Вибір бору більшою мірою актуальний для наконечників, оснащених кнопковим зажимом з діаметром хвостовика 1,6 мм. Якщо діаметр менше, то бор не буде фіксуватися з потрібним зусиллям і почне провертатися, що спричинить знос затиску. При діаметрі більше – бор може заклинити, що часто тягне за собою заміну затиску (не ремонтується). Низькошвидкісні наконечники під бори з діаметром хвостовика 2,35 мм менш критичні до якості борів, однак, і для них це корисно. Ви так само можете побачити повну інструкцію по застосуванню калібратора борів ТУТ.
Дезінфекція
Зовнішня обробка полягає в протиранні зовнішніх поверхонь наконечника дизраствором. Протирати наконечник можна будь-яким призначеним для цього розчином, згідно інструкції по користуванню. Однак треба пам'ятати, що наконечники категорично забороняється замочувати дизрастворах, та інших рідинах, включаючи воду. Виключення можуть становити тільки знімні кожухи і насадки, спеціально для цього призначені.
Стерилізація або автоклавування. Всі наконечники можна автоклавировать. Важливо пам'ятати, що очищення та змащування повинні бути здійснені до цього. Інакше бруд, що знаходиться всередині, може закоксоваться, і її витяг стане проблематичним. Всі масла, призначені для змащування наконечників, придатні для автоклавування і зберігають свої властивості після стерилізації.
Використання спеціального обладнання. Наиболее предпочтительно для ухода за наконечниками специальное дезинфекционное – смазочное - автоклавирующее оборудование. Оно позволяет в одном цикле очистить внешнюю поверхность, внутренние каналы, смазать и отстерилизовать наконечник. Обычно такие устройства имеют возможность комплектации для использования с любыми наконечниками большинства производителей. Однако они дорого стоят. За один цикл можно обработать максимум 6 наконечников, а рабочий цикл длится порядка 40 минут. Более же простые аппараты обычно умеют делать что-то одно - смазывать, промывать или очищать. Насколько это необходимо, решать Вам, однако мы не видим в их применении большой выгоды и удобства.
В заключение хочется сказать следующее. В настоящее время существует огромный выбор наконечников на любой вкус и кошелек. Они различаются возможностями, характеристиками, эргономикой и т.д. Мы хотим посоветовать выбирать наконечники, сообразуясь с Вашими пожеланиями, но с оглядкой на возможности и, главное, целесообразность сервиса. Эти два момента мы советуем Вам изучить до покупки. И в любом случае, при возникновении проблем, не тянуть с их решением, а сразу обратиться в сервисный центр. Як і в будь-якому механізмі, знос однієї деталі тягне за собою знос сусідній і через деякий час, можливо, ремонтувати буде нічого.
- Как должен сидеть стоматолог?Стоматолог – представитель одной из «сидячих» профессий. Но, в отличие от офисного планктона, стоматолог вынужден не просто сидеть в течение всего дня, но и маневрировать. В результате - ряд професиональных заболеваний. Давайте разбираться!Как должен сидеть стоматолог?
- Выбор бинокулярных лупп. Полезные заметки для врача -стоматологаБинокуляры – удобный и полезный инструмент, используемый многими стоматологами. Многими, но не всеми. Давайте разберёмся, какие бывают стоматологические бинокуляры, что они дают врачу и как выбрать те, которые подойдут именно вам.Выбор бинокулярных лупп. Полезные заметки для врача -стоматолога