Кошик
364 відгуків
promo_banner
+380 (63) 921-99-33
Lifecell
+380 (67) 921-99-33
Kyivstar

З чого складається коффердам?

З чого складається коффердам?

 

КОФФЕРДАМ І ЙОГО СКЛАДОВІ

Повний стартовий набір коффердаму MEDENTRA DENTAL UK Ви можете придбати в нашому інтернет-магазині. Перейдіть по посиланню

 

Коффердам (англ. rubberdam - гумова перешкода; нім. kofferdam) - система ізоляції робочого поля, що представляє собою латексну завісу, що відокремлює зуби, піддаються лікуванню, від порожнини рота.
Вперше про застосування гумової завіси для ізоляції робочого поля доповів ньюйоркский зубний лікар Sanford Christi Barnym (1836-1885), який вперше застосував коффердам. Вже в червні 1864 р. на засіданні Товариства дантистів в Нью-Йорку ним була влаштована демонстрація використання коффердаму перед колегами. Однак у 1883 р. доктор La Roche (Франція) заявив про використання ним коффердаму вже з 1857 р., тому його вважають першим винахідником цього методу ізоляції. У зв'язку з відсутністю апаратів для евакуації ротової рідини і висушування робочого поля коффердам швидко увійшов у повсякденне стоматологічну практику. У 1908 р. G. V. Black писав: Коффердам служить для того, щоб утримувати операційне поле при роботі на зубах чистим, сухим і в разі необхідності асептичным. Останнє особливо бажано при лікуванні кореневих каналів. Коффердам використовувався як у вигляді широких латексних пластин, так і у вигляді чашок для ізоляції одного зуба.

Чашечка Дэнгема для ізоляції одного зуба
Чашечка Дэнгема для ізоляції одного зуба (малюнок з підручника Е. М. Гофунга, В. Р. Лукомського «Стоматологія». - Київ, 1937).


В даний час, при широкому використанні адгезивної техніки і необхідності в зв'язку з цим якісно ізолювати зуб від ротової та ясеневої рідини, застосування даної ізоляційної системи особливо актуально.
В набір для накладення коффердаму входять латексні завіси (хустки), трафарет, щипці-перфоратор, щипці для клампов, клампы (кламмери) для фіксації завіси, корду (шнур) Веджетса, рамка для розтягування завіси.


Латексні завіси


У більшості випадків для виготовлення завіс використовується натуральний латекс (сік гевеї бразильської - цис-1,4-полиизопрен). Однак випускаються також і завіси зі зниженим вмістом латексу і не містять латекс, які виготовляються з силікону або поліхлорвінілу (DermaDam, FlexiDam поп latex).
Стандартні розміри завіси 13x13 см (5x5 дюймів) використовуються при ендодонтичному лікуванні зубів, при втручаннях на фронтальних зубах, а також у дитячій стоматології; 15x15 см (6x6 дюймів) використовуються при лікуванні зубів у дорослих. Також випускається латекс у рулонах завширшки 13 і 15 см).
По товщині розрізняють 5 типів коффердаму:
-Тонкі (thin) - 0,12-0,18 мм (0,005-0,007 дюйма) - рекомендуються для ендодонтичного лікування зубів, так як дуже добре пропускають рентгенівські промені. Однак досить великий ризик розриву тонкого коффердаму при його накладення, а також неможлива ретракція ясен.
-Середні (medium) - 0,18-0,23 мм (0,007-0,009 дюйма) оптимальна товщина, використовується найчастіше.
-Щільні (heavy) - 0,23-0,29 мм (0,009-0,0115 дюйма) - коффердам володіє високою міцністю і дозволяє проводити ретракція м'яких тканин, що дуже зручно при препаруванні і пломбуванні пришийкових дефектів.
-Надщільні (extra heavy) — 0,29-0,34 мм (0,0115-0,0135 дюйма) дозволяють проводити лікування з максимальною ретракцією м'яких тканин, однак накласти таку завісу досить важко.
-Особливо щільні (special heavy) - 0,34-0,39 мм (0,0135 - 0,0155 дюйма) рекомендуються при необхідності захисту м'яких тканин.
Таким чином, при виборі завіси слід враховувати, що чим тонше коффердам, тим легше його накласти, але тим менш надійна буде ізоляція. Тому найчастіше практичні лікарі рекомендують купувати середні і щільні латексні завіси.
Завіси можуть відрізнятися за кольором (світло-бежевий, темно-сірий, коричневий, синій, зелений, блакитний, рожевий, бузковий та ін). Завіси світлих тонів рекомендуються при проведенні ендодонтичного лікування (так як вони краще пропускають рентгенівські промені), темні тони зручні при реставрації, оскільки вони посилюють колірні контрасти і не блікують. Тим не менш, важливо враховувати, що завіса коффердаму може спотворити сприйняття кольору, крім того, після ізоляції емаль швидко пересихає і зуби світлішають. Тому при плануванні естетичної реставрації колір краще всього визначати до накладення коффердаму. При лікуванні одного фронтального зуба необхідно виділити також і сусідні зуби для контролю кольору і прозорості при пломбуванні.
Для виключення запаху гуми випускаються ароматизовані коффердамы (з запахом м'яти або фруктовим запахом).
Латексна завіса має гладку і припудрену боку. При накладенні коффердаму м'яких тканин звертають гладку сторону, так як при цьому полегшується ковзання коффердаму по поверхні зуба. Також можливе використання спеціальної водорозчинній змазки (Denta-glide, Sigma Dental), яку наносять безпосередньо навколо отвору в невеликій кількості. При цьому вазелін краще не використовувати, оскільки він порушує адгезію пломбувальних матеріалів.
Для виключення підтікання слини і мацерації шкіри навколо рота, а також у пацієнтів з алергією на латекс необхідно використовувати вбираючі серветки під коффердам (при відсутності спеціальної серветки з отвором її можна вирізати з товстої паперової серветки). Коффердам при цьому протягують через отвір в серветці. Губи пацієнта перед накладенням коффердаму бажано змастити гігієнічною помадою або антисептичним гелем.
Слід враховувати, що термін зберігання коффердаму не перевищує 2 років, при цьому найкраще зберігати латексні завіси в холодильнику. Після закінчення терміну придатності коффердам втрачає еластичність і рветься при накладенні.

Латекс для коффердаму
Латекс для коффердаму.


Шаблони і щипці-перфоратор для коффердаму


Пластмасові або вінілові шаблони дозволяють відзначити положення отворів на латексній завісі. Коффердам накладається на шаблон гладкою стороною, і на припудреним поверхні олівцем відзначають отвори в проекції ізольованих зубів.

Розмітка отворів по вініловому шаблону

Розмітка отворів по вініловому шаблону

Розмітка отворів по пластмасового перфорированному шаблоном (QuickDam)

Розмітка отворів по пластмасового перфорированному шаблоном (QuickDam).


Також можна використовувати спеціальні штампи для коффердаму, які дозволяють швидко розмітити всі завіси в упаковці. Штампи і шаблони випускаються стандартних розмірів (15x15 і 13x13 см). При зміні положення зуба в зубному ряду пробивається отвір індивідуально, а не за шаблоном.
Деякі фірми випускають коффердамы, на яких вже нанесена розмітка (наприклад, OptraDam Vіvadent).

Розмітка нанесена на оральної стороні коффердаму OptraDam
Розмітка нанесена на оральної стороні коффердаму OptraDam.


Щипці-перфоратор для коффердаму забезпечені рухомим диском з 5 (перфоратор Ainsworth) або 6 (перфоратор Ivory) отворами різних розмірів. При цьому найменші отвори (smallest і small) необхідні для ізоляції різців, середні (medium) - для іклів і премолярів, а великі (large) - для молярів. Найбільша отвір (largest) призначене для молярів, на яких планується фіксація клампа. Також існують щипці-перфоратор з одним отвором.

Щипці-перфоратор Ivory

Щипці-перфоратор Ivory.

Щипці-перфоратор Ainsworth
Щипці-перфоратор Ainsworth.

Щипці-перфоратор з одним отвором
Щипці-перфоратор з одним отвором (випускаються з отвором великого або середнього діаметра).


Фірма Kerr випускає коффердам OptiDam, на якому є сосцевидні виступи для фронтальних (anterior) і жувальних (posterior) зубів. Для отримання отвори необхідно зрізати виступи в проекції ізольованих зубів.

Зрізання ножицями горбків для отримання отворів
Зрізання ножицями горбків для отримання отворів.

Латексні пластини OptiDam для ізоляції фронтальних (зверху) і жувальних (знизу) зубів
Латексні пластини OptiDam для ізоляції фронтальних (зверху) і жувальних (знизу) зубів.


Клампы для коффердаму


Клампы — металеві пружинні затиски для фіксації коффердаму на зубі.
Розрізняють безкрилі клампы і клампы з крилами (крильчасті).

Будова клампа з крилами

Будова клампа з крилами


Крильчатий кламп має дугу (1), яка забезпечує пружні властивості затиску, дві «руки» (вестибулярну і оральну) (2), 4 контактні точки (3), «щелепи» або захоплення (4), центральне крило (5), вирізку (6), переднє крило (7) і два отвори для фіксації щипців (8). Крила клампа дозволяють відсувати щоки і язик.
Одним з варіантів крильчатого клампа є кламп зі спеціальними затискачами для ватних валиків.

Будова безкриле клампа

Будова безкриле клампа


Безкрилі клампы позначаються літерою W (wingless) і мають короткі і закруглені боки.
Безкрилі клампы мають тільки дугу (1), вестибулярну і оральну «руки» (2), 4 контактні точки (3), «щелепи» (4) і отвір для фіксації щипців (5).
Розрізняють клампы для жувальних зубів (молярів і премолярів різного розміру) різного розміру і клампы з двома дугами для фронтальних зубів (так званий кламп «метелик»),
Клампы можуть бути як гладкими, так і з зазубреними захопленнями.

Клампы з зазубреним (ліворуч) і гладким (праворуч) захопленням
Клампы з зазубреним (ліворуч) і гладким (праворуч) захопленням.


Глибокий захоплення розроблений для фіксації клампа на неповністю прорезавшемся зубі або на зубі з зруйнованої коронкою.

Клампы з глибоким (ліворуч) і плоским (праворуч) захопленням
Клампы з глибоким (ліворуч) і плоским (праворуч) захопленням.
Також існує спеціальна різновид клампов для ретракції ясен при пломбуванні порожнин V класу (цервікальні клампы з гвинтом).

Цервікальний затискач з гвинтом
Цервікальний затискач з гвинтом

Кламп з двома дугами для фронтальних зубів (кламп «метелик»)
Кламп з двома дугами для фронтальних зубів (кламп «метелик»).


Для лікування молочних молярів розроблені клампы зі спеціальною формою захоплень (правий і лівий).
Нижче в таблиці представлені найбільш поширені клампы для різних груп зубів.

Різновиди клампов

Різновиди клампов продовження


Для більшої зручності багато фірм випускають спеціальні органайзери для клампов. Клампы стерилізують в автоклаві зафіксованими на підставці.

Набори клампов на підставках - безкрилі (ліворуч) і крильчасті (праворуч)
Набори клампов на підставках: безкрилі (ліворуч) і крильчасті (праворуч).


Рамки для коффердаму


З появою коффердаму для забезпечення натягу латексної завіси використовувалися спеціальні пристрої з гирками, накладення яких вимагало від лікаря-стоматолога певних зусиль.

Гирьки для розтягування завіси коффердаму
Гирьки для розтягування завіси коффердаму (малюнок з підручника Е. М. Гофунга, В. Р. Лукомського «Стоматологія». - Київ, 1937).

Тримач для коффердаму

Тримач для коффердаму (малюнок з підручника Е. М. Гофунга, В. Р. Лукомського «Стоматологія». - Київ, 1937).


В даний час для натягу латексної завіси використовуються спеціальні рамки. Вони можуть бути виготовлені з пластмаси або металу з шипами для фіксації латексу і випускаються стандартних розмірів (15x15 і 13x13 см). Рамки можуть мати квадратну, так і овальну форму.

Різні варіанти рамок для коффердаму
Різні варіанти рамок для коффердаму.


При ендодонтичному лікуванні кращі пластмасові рамки, так як вони нерентгеноконтрастны.
Також спеціально для ендодонтичного лікування існують клапанні рамки, забезпечені серединним шарніром. Для рентгенологічного дослідження можна закрити одну половину і розмістити датчик в порожнині рота.

Клапанна рамка з шарніром
Клапанна рамка з шарніром.


Деякі рамки мають спеціальні борозни в нижній частині для розташування слюновідсмоктувача.

Фіксація слюновідсмоктувача на рамці
Фіксація слюновідсмоктувача на рамці.


Існують також коффердамы з вбудованою рамкою, які не потребують додаткових зусиль пристроях (QuickDam і OptraDam, Vіvadent; Ash Handidam, Dentsply).

 

Щипці (пінцет) для коффердаму


Пінцет для коффердаму діє за принципом телескопічних щипців (бранші щипців відкриваються при стисканні ручок). Ретенційні шипи на щічках пінцета вводяться в отвори на клампе, пінцет фіксується в розсунутому стані. Після розташування клампа на шийці зуба фіксатор зрушують, і кламп щільно охоплює зуб.

Пінцет для клампов коффердаму Університету Вашингтона

Пінцет для клампов коффердаму Університету Вашингтона.

Пінцет для клампов коффердаму Brewer
Пінцет для клампов коффердаму Brewer.


Додаткові аксесуари при роботі з коффердамом


При ізоляції декількох зубів у міжзубних проміжках коффердам можна зафіксувати клинами або гумовими кордом.
Корда Веджетса виготовляється з натурального латексу і випускається двох розмірів - тонкий (жовтого кольору) і товстий (оранжевого кольору). Фрагмент шнура вводять в міжзубний проміжок в натягнутому вигляді, а потім відпускають.

Корда Веджетса
Корда Веджетса.

Фіксація латексу в міжзубних проміжках корда Веджетса
Фіксація латексу в міжзубних проміжках корда Веджетса.


Флосс також можна використовувати для щільної фіксації коффердаму до шийки зуба. При тісному розташуванні зубів флосс можна використовувати для введення коффердаму в міжзубні проміжки.
При утрудненому введення коффердаму в міжзубні проміжки можна використовувати сепаратори (шпатель Гайдеманна, сепаратори Eliot і Ivory).

Джерело: Методи ізоляції робочого поля в стоматології. Навчальний посібник. Під редакцією проф. В. М. Макеєвої. 2007р.

Повний стартовий набір коффердаму MEDENTRA DENTAL UK Ви можете придбати в нашому інтернет-магазині. Перейдіть по посиланню

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner