Коли потрібно і як? Методи накладення коффердаму.
Коли потрібно і як? Методи накладення коффердаму.
Повний стартовий набір коффердаму MEDENTRA DENTAL UK Ви можете придбати в нашому інтернет-магазині. Перейдіть по посиланню
При накладенні коффердаму, незалежно від методу, слід враховувати наступні правила:
-перед накладенням коффердаму визначають колір зубів, виконують анестезію, виявляють ділянки оклюзійної навантаження на зубах, що підлягають лікуванню;
-до фіксації коффердаму здійснюють також підбір клампа (кламп повинен щільно охоплювати шийку зуба, не балансувати);
-при необхідності відновлення контактного пункту краще ізолювати два сусідніх зуба;
-кламп фіксується на дистальний з зубів, що підлягають ізоляції;
-дуга клампа розташовується дистально;
-щоб уникнути проковтування або аспірації клампа бажано прив'язати до нього довгий флосс;
-зазвичай завісу фіксують на рамці до введення коффердаму в порожнину рота;
-після накладення коффердаму обов'язково виконується його підгин, подворачивание країв коффердаму навколо шийок зубів за допомогою гладилки і струменя повітря з пістолета, спрямованої до ясенній борозні.
При ізоляції фронтальних зубів верхньої щелепи і бокових зубів верхньої щелепи зліва лікар розташовується в положенні «12 годин» по відношенню до пацієнта, при ізоляції верхніх премолярів і молярів праворуч - у положенні «10 годин», при ізоляції нижніх зубів - у положенні «8 годин».
Нижче представлено відео по установці коффердаму та роботі з ним. Сподіваємося, що представлений матеріал даної статті буде Вам корисний.
1-й метод накладання коффердаму
Кламмер і коффердам вводяться одномоментно
При цій методиці, як правило, використовуються крильчасті клампы.
-Коффердам натягується на рамку.
-В отвір коффердаму вводиться кламп.
-Кламп фіксують у спеціальному пинцете.
-Кламп і коффердам вводяться в порожнину рота.
-Кламп фіксується на зубі.
-Коффердам натягується на крила клампа, розподіляється в порожнині рота.
Ця техніка приведена нижче на малюнках (с. 43-44) на прикладі коффердаму фірми Hygenic.
Латекс натягнутий на крила клампа (так звана техніка крил).
Латекс натягнутий на рамку
Кламп і латекс фіксуються на зубі, потім латекс натягують на шийку зуба.
Латекс щільно охоплює шийку зуба, в межзубном проміжку латекс фіксують флосом.
Коффердам зафіксований з виділенням зубів 24 і 25
Недоліком описаної вище методики є утруднений огляд порожнини рота при накладенні коффердаму і клампа. Якщо одномоментне введення латексу, рамки і клампа представляє для лікаря-стоматолога труднощі (особливо при реставрації молярів), можна спочатку зафіксувати кламп і латекс, а потім натягнути завісу на рамку.
Введення клампа і латексної завіси в порожнину рота. В даному випадку латекс натягають не на крила, а на дугу клампа (техніка дуги).
Латексна завіса зафіксована на рамці.
2-й метод накладання коффердаму
Спочатку фіксується кламп, а потім коффердам
Найчастіше в даному випадку використовують безкрилі клампы. Проте дана методика неможлива при накладенні клампов «метелик» (великий ризик розриву коффердаму).
-Кламп фіксують на зубі.
-В порожнину рота вводять коффердам на рамці.
-Коффердам натягують на кламп з допомогою гладилки.
-Коффердам розподіляють в порожнині рота.
Основною перевагою цього методу накладання коффердаму є хороший огляд при фіксації клампа, проте фіксація коффердаму через дугу і захоплення клампа може представляти певні труднощі, особливо при утрудненому відкриванні рота.
Дана методика наведена нижче на малюнках на прикладі коффердаму OptraDam.
Коффердам зафіксований з виділенням 47 зуба.
Коффердам натягнутий через кламп на шийку зуба.
Етап накладення OptraDam.
OptraDam зафіксований з виділенням 46 зуба.
3-й метод накладання коффердаму
Спочатку вводиться коффердам, потім клампы
Цей метод особливо зручний при необхідності ізоляції декількох зубів.
-Коффердам вводять в порожнину рота, натягують на зуби.
-Фіксуються клампы.
-В міжзубних проміжках коффердам додатково фіксують за допомогою флоса, клинів або корди.
Методика накладання коффердаму «спочатку латекс, потім кламп» представлена нижче на малюнках на прикладі коффердаму OptiDam.
Зрізані виступи в проекції виділяються зубів, латекс OptiDam Anterior зафіксований на рамці.
Коффердам натягують на які виділяються зуби, в міжзубних проміжках використовують флосс.
Клампы зафіксовані на премолярах. Завдяки наявності соскоподібних виступів на коффердаме додаткова фіксація в міжзубних проміжках необов'язкова.
OptiDam Anterior зафіксований з виділенням зубів 13-23.
Особливо відзначимо методику фіксації QuickDam фірми Vіvadent. В даному випадку рамка не використовується. Згідно інструкції фірми-виробника краю коффердаму розташовують напередодні порожнини рота.
QuickDam вводиться в порожнину рота в складеному вигляді і фіксується на що виділяється зуб. Потім краю коффердаму на щільному рамці розміщуються напередодні порожнини рота.
OptraDam зафіксований з виділенням зуба 47
OptraDam зафіксований з виділенням зубів 13-23
Видалення коффердаму з порожнини рота
При видаленні коффердаму спочатку з міжзубних проміжків витягують клини і корди, знімають клампы. Якщо для додаткової фіксації коффердаму використовувався флосс, його розрізають і витягують з порожнини рота. Потім знімається рамка. В останню чергу виводять латексну завісу. Якщо проводилося шинування зубів або фіксація ортопедичних (ортодонтичних) конструкцій, коффердам також розрізають.
Особливості накладення коффердаму при пломбуванні пришийкових дефектів
Для оптимальної ретракції ясен краще всього використовувати сверхплотную латексну завісу. При локалізації дефекту нижче рівня ясен отвір для ізоляції зуба пробивають кілька більш вестибу лярні, ніж отвори для сусідніх зубів, діаметр отвору має бути трохи (на 1-2 номери) більше, ніж отвори для сусідніх зубів.
Для фіксації коффердаму вибирають затиск «метелик» або цервікальні затискачі з гвинтом. Для стабілізації затиску також можна використовувати силіконову оттискную масу високої щільності.
Детальніше про коффердам та його складові.
Особливості використання коффердаму при відбілюванні зубів
В даний час для професійного відбілювання зубів використовуються гелі з високим відсотковим вмістом перексиси карбаміду, активність яких може збільшуватися шляхом нагрівання, за допомогою спеціальних ламп або лазерного випромінювання. Тому питання захисту м'яких тканин постає особливо гостро.
При використанні для захисту ясен латексного коффердаму вибирають надщільні і особливо щільні завіси. Виділяють зуби, які підлягають відбілювання. Клампы фіксують на зуби, не підлягають відбілювання, з двох сторін від виділених зубів. Потім ретельно фіксують завісу до кожного виділеного зуба флосом. Дуже важливо в даному випадку використовувати вощений зубну нитку, щоб уникнути поглинання реагенту. На десну до накладення коффердаму і на сам коффердам наносять захисну пасту або лак (Orabase, Oraseal Caulking), також можна використовувати нейтралізатор кислоти (EtchAttac). Внизу коффердам фіксується до рамки таким чином, щоб сформувався кишеня для уловлювання реагенту при його можливе підтікання. Для захисту верхньої губи пацієнта під коффердам можна підкласти змочену водою серветку.
Особливості застосування коффердаму у дітей
Незважаючи на деякі тимчасові витрати застосування коффердаму у дітей має цілий ряд переваг:
-дозволяє захистити рухливий язик дитини від пошкодження бором;
-надійно ізолює робоче поле, на відміну від ватних тампонів, фіксація яких в порожнині рота дитини утруднена;
-виключає попадання усередину і аспірацію розчинів і чужорідних тіл;
-дозволяє дитині самостійно ковтати слину, немає необхідності вводити в порожнину рота слюноотсос і валики.
В дитячій стоматологічній практиці найкраще використовувати щільні і надщільні коффердамы для надійної ретракції м'яких тканин і захисту їх від пошкодження. При перфорації слід враховувати, що потрібно пробивати отвори невеликого діаметру і ближче один до одного по порівнянні з ізоляцією постійних зубів. Затискачі вибирають невеликого розміру або використовують спеціальні клампы для молочних зубів.
Особливості застосування коффердаму при ендодонтичному лікуванні
Використання коффердаму - одне з невід'ємних умов якісного ендодонтичного лікування, так як, з одного боку, виключається інфікування системи кореневих каналів ротовою рідиною, а з іншого - хімічні ушкодження м'яких тканин розчинами, використовуваними для медикаментозної обробки каналів.
При проведенні ендодонтичного лікування краще всього використовувати тонку або середню завісу і пластмасову рамку (краще з серединним шарніром). При використанні стандартної жорсткої рамки для рентгенологічного дослідження рамку іноді доводиться знімати.
Виконання радіовізіографії про використанням шарнірної рамки.
Існують спеціальні утримувачі для датчика радіовізіографа (Emmenix), що дозволяють добре зафіксувати датчик (пацієнт прикушує тримач, що виключає зміщення датчика). Коффердам фірми Vіvadent незручний при ендодонтичному лікуванні з-за неможливості введення рентгенівського датчика в порожнину рота. Для додаткової ізоляції і виключення протікання розчину гіпохлориту натрію під коффердам можна використовувати флосс або рідкий коффердам.
Додаткова ізоляція зуба, що підлягає ендодонтичного лікування, за допомогою рідкого коффердаму.
Таким чином, використання коффердаму для ізоляції робочого поля має наступні переваги:
-Пацієнт захищений від аспірації і проковтування інструментів, медикаментів, розчинів, пилу.
-Забезпечується не тільки сухість робочого поля, але й захист його від інфікування, що особливо важливо при ендодонтичних втручаннях.
-Коффердам забезпечує захист м'яких тканин порожнини рота як від механічних пошкоджень так і від дії агресивних препаратів (антисептичні розчини для іригації кореневих каналів, гелі для протравлювання твердих тканин зуба, відбілюючі гелі).
-Ізоляція зубів, що підлягають лікуванню, забезпечує кращий огляд робочого поля.
-Коффердам значною мірою захищає лікаря і асистента від інфекції, так як при препаруванні зуба без накладення коффердаму лікар вдихає не тільки зваж, що утворюється при препаруванні, але і мікроорганізми ротової рідини.
-При наявності коффердаму в порожнині рота пацієнт не може несподівано закрити рот і вступити в дискусію з лікарем, що скорочує тимчасові витрати.
Тим не менш, дана система ізоляції робочого поля має і деякі недоліки:
-Можлива травма міжзубних сосочків.
-Утруднене виконання рентгенологічного дослідження.
-Втрата осьових орієнтирів при розкриття порожнини зуба.
Кожен лікар має право сам приймати рішення про використання коффердаму в повсякденній практиці, однак існують деякі процедури, при виконанні яких використання коффердаму є обов'язковим:
-вибілювання зубів;
-професійна гігієна порожнини рота і препарування зубів з використанням повітряно-абразивної методу;
-ендодонтичне лікування зубів;
-шинування зубів і виготовлення адгезивних мостоподібних протезів в порожнині рота.
Застосування коффердаму утруднено в наступних випадках:
-рухливість зубів III ступеня;
-наявність у пацієнта алергічної реакції чи підвищеної чутливості до латексу (в даному випадку можуть допомогти серветки під коффердам і силіконові завіси);
-локалізація дефекту нижче рівня ясен, особливо якщо це дефект II, III чи IV класу.
Джерело: Методи ізоляції робочого поля в стоматології. Навчальний посібник. Під редакцією проф. В. М. Макеєвої. 2007р.
Відеоурок:
- Как должен сидеть стоматолог?Стоматолог – представитель одной из «сидячих» профессий. Но, в отличие от офисного планктона, стоматолог вынужден не просто сидеть в течение всего дня, но и маневрировать. В результате - ряд професиональных заболеваний. Давайте разбираться!Как должен сидеть стоматолог?
- Выбор бинокулярных лупп. Полезные заметки для врача -стоматологаБинокуляры – удобный и полезный инструмент, используемый многими стоматологами. Многими, но не всеми. Давайте разберёмся, какие бывают стоматологические бинокуляры, что они дают врачу и как выбрать те, которые подойдут именно вам.Выбор бинокулярных лупп. Полезные заметки для врача -стоматолога